HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ Amino HPLC Columns
Achieve outstanding peak shape and sensitivity in weak anion exchange, reversed phase and normal phase modes with Hypersil GOLD Amino LC Columns.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 2% |
| Stationary Phase | Amino (NH2) |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 220 m²/g |
| USP Type | L8 |
Thermo Scientific™ Hypersil™ PREP BDS C8 HPLC Columns
Scale up to prep LC using Hypersil PREP C8 BDS HPLC columns which offers selectivity similar to C18 but with reduced retention in analytical and preparative scale.
| Pore Size | 145 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 7% |
| Stationary Phase | C8 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Base-Deactivated Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 185 m²/g |
| USP Type | L7 |
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ IgG C18 HPLC Column, 1,000 Å, 2.7 μm Particle Size
BIOshell™ IgG 1,000 Å C18 is a high-speed, high-performance liquid chromatography column based on a new wide-pore (1,000 Å) Fused-Core™ particle design.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 1 to 8 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 22 m2/g |
| Product Line | BIOshell |
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ C8 HPLC Columns
Have analytes with medium hydrophobicity or need a less hydrophobic phase to obtain optimum retention? These columns provide outstanding sensitivity and excellent peak shape.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 8% |
| Stationary Phase | C8 |
| Temperature | 60°C |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 220 m²/g |
| USP Type | L7 |
Thermo Scientific™ Hypersil™ MOS C8 HPLC Columns
Use as a general-purpose C8 phase for acidic and neutral analytes.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 6.5% |
| Stationary Phase | C8 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 170 m²/g |
| Max. Pressure | 5800 psi (400 bar) |
| Product Line | Hypersil Classical |
| USP Type | L7 |
Thermo Scientific™ Syncronis™ C18 Columns
Use for hydrophobic interaction reversed-phase separations.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 16% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 320 m²/g |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Purospher™ STAR RP-18 Endcapped Hibar™ RT HPLC Columns, 5μm
Fast method development of complex samples across the pH range from 1.5 to 10.5 at different mobile phases and temperature conditions
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Surface Area | 330 m²/g |
| USP Type | L1 |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 11% |
| Stationary Phase | Phenyl/Hexyl |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 9 |
| Product Line | Beta |
| USP Type | L11 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express OH5 HPLC Column, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express OH5 columns can be used for traditional normal phase separations using non-polar, totally organic mobile phases or for aqueous normal phase chromatography with the typical mobile phases for hydrophilic interactive liquid chromatography (HILIC) of basic, acidic, zwitterionic, or neutral compounds.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Stationary Phase | Hydroxy, Penta- |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Hydroxy, Penta- Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | No |
| pH | 2 to 9 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-CN HPLC Column, 3 μm Particle Size
The LC-CN phase is often used as a substitute for silica because it offers the advantages of a bonded phase (such as quick equilibration, and less sensitivity to small changes of the water content in the mobile phase).
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Cyano |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Cyano Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | SUPELCOSIL |
MilliporeSigma™ Supelco™ LiChrospher™ RP-8 HPLC Column, 5 μm Particle Size
LiChrospher™ RP-8 HPLC Column is a traditionally produced spherical silica gel carrier with C-8 reversed-phase properties and is suitable for acidic, neutral and weakly basic compounds.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C8 (Octyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C8 (Octyl) Phase |
| Endcapped | No |
| Surface Area | 350 m2/g |
| Product Line | LiChrospher |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express 90 Å AQ-C18 HPLC Column, 2.7 μm Particle Size
A high-speed, high-performance liquid chromatography column based on the Fused-Core™ particle design.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Carbon Load | 6.7% |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | AQ-C18 Phase/Fused-Core™ Silica Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 135 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CC2 HPLC Column, 10 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CC2 is a modified cellulose including 3-chloro-4 methylphenyl-carbamate bonding groups coated on high purity, high performance spherical silica particles.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | 3-chloro-4 methylphenylcarbamate |
| Phase | Chiral |
| Matrix | 3-chloro-4 methylphenylcarbamate Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ RP-AmideC16 HPLC Column, 5 μm Particle Size
Discovery™ RP-AmideC16 HPLC Column consists of a stationary phase made up of high-purity C16-silica that includes a polar-embedded amide function attached to the silica surface with a propyl group.
| Pore Size | 180 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Amide, Alkyl |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Amide, Alkyl Phase/Silica Gel, High Purity, Spherical Base Material |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 200 m2/g |
| Product Line | Discovery |
TSKgel™ CM-5PW HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel CM-5PW columns are packed with porous hydrophilic polymer beads which are surface modified with a weak cation exchanger. They are used for the separation and analysis of proteins, peptides, and other biologically active molecules.